Lewodropropizyna czy butamirat – który produkt jest lepszy?

W przypadku potrzeby oczyszczenia dróg oddechowym naszym naturalnym odruchem jest kaszel. Czasami niestety bywa, że nadmierny odruch kasłania może powodować problemy ze snem i prowadzić do nadmiernego zmęczenia. Na rynku są dostępne preparaty pomagające temu zaradzić i zmniejszyć lub całkowicie usunąć kasłanie. 

Czym jest lewodropropizyna i jak działa?

Jest to lek przeciwkaszlowy, działający głównie obwodowo na oskrzela. Jego dodatkowe działanie jest przeciwhistaminowe i znoszące skurcz oskrzeli Mechanizm działania przeciwkaszlowego polega na hamującym wpływie na aktywację włókien C. Lewodropropizyna hamuje skurcz oskrzeli wywołany histaminą, serotoniną i bradykininą, nie wykazuje działania w przypadku skurczu oskrzeli indukowanego acetylocholiną. Działa jako obwodowy środek przeciwkaszlowy, nie działając na ośrodkowy układ nerwowy. 
Wskazaniem do stosowania jest objawowe leczenie kaszlu. Najpopularniejsze preparaty z tą substancją to Contril, Levopront oraz Levosol.

Charakterystyka butamiratu

Butamirat jest nieopioidowym lekiem przeciwkaszlowym o działaniu ośrodkowym, jednak dokładny mechanizm jego działania nie jest znany. Ten lekt wykazuje również działanie przeciwcholinergiczne i rozkurczające na mięśnie gładkie oskrzeli, dzięki czemu ułatwia oddychanie. Wskazaniem do stosowania butamiratu jest suchy, męczący kaszel różnego pochodzenia oraz hamowanie odruchu kaszlowego przed zabiegami chirurgicznymi i po nich oraz przed bronchoskopią i po niej. Najpopularniejsze produkty na rynku z tą substancją to Natussic, Sinecod i Supremin.

Którą substancję czynną wybrać?

Lewodropropizyna i butamirat mają odmienne mechanizmy działania, mimo wszystko wykazują zbliżony efekt leczniczy. Również czas wchłaniania i ilość możliwych skutków ubocznych są porównywalne. Są dostępne w różnych formach, co umożliwia łatwe podawanie leków dzieciom. Co więcej, w 2018 roku wydano rekomendację dla lekarzy rodzinnych do rozważenia zastosowania leków takich jak lewodropropizyna, dekstrometorfan i butamirat. Zatem nie wskazuje się znaczącej różnicy w skuteczności tych syropów.
Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że skuteczność i bezpieczeństwo lewodropropizyny zostało potwierdzona w większej ilości badań z udziałem wielu ludzi. Z tego powodu może być to lek pierwszego wyboru przy uporczywym kaszlu, mimo wszystko leki powinny zostać dobrane indywidualnie do pacjenta i występujących przeciwwskazań.
Niektóre z dostępnych preparatów zawierają aspartam, więc osoby chore na fenyloketonurię nie będą mogły ich przyjmować. Inne natomiast mają w składzie sacharozę, z tego powodu diabetycy powinni zdecydować się na alternatywę. Dodatkowo leczenie lewodropropizyną jest przeciwwskazane u osób z zaburzeniami czynności rzęsek nabłonka oskrzelowego. Po wzięciu pod uwagę wszystkich tych czynników można obiektywnie wybrać substancję leczniczą najlepszą dla danego pacjenta. 

Bibliografia

https//www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=3943
https//www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=146

Zobacz też:

simwastatyna.pl

Najnowsze poradniki: